Podologia

Pomożemy pozbyć się wszystkich dolegliwości, które odbierają komfort chodzenia, a ulgę poczujesz jeszcze przed opuszczeniem naszego gabinetu.

Wybierz interesujący Cię temat

Kurzajki

Zazwyczaj pojawiają się na stopach, są nieestetyczne, przeszkadzają w chodzeniu i mają tendencję do częstego powracania. Kurzajki to niewielkie brodawki, których przyczyną jest zakażenie wirusem HPV.

  • elektrokoagulacja – to metoda polegająca na usunięciu kurzajek poprzez przepływ prądu elektrycznego, który powoduje ścięcie białek i trwałe zniszczenie brodawki.
  • łyżeczkowanie – zabieg polega na chirurgicznym wycięciu brodawek za pomocą narzędzia przypominającego łyżeczkę.
  • terapia z użyciem kwasów chemicznych – za pomocą kwasowych preparatów, stopniowo doprowadzamy do niszczenia, a następnie trwałego usunięcia kurzajki.

Suche i popękane pięty

Zazwyczaj taki stan wynika z niewystarczającej pielęgnacji, niskiej wilgotności powietrza lub przyczyn zdrowotnych. Sucha, zrogowaciała skóra na piętach może prowadzić do bolesnych pęknięć i dyskomfortu podczas chodzenia.

  • opracowywanie skalpelem i frezarką – to metoda usuwania zgrubiałej, zrogowaciałej skóry pięty za pomocą specjalistycznych narzędzi. Prowadzi to do jej wygładzenia i zwiększenia komfortu związanego z chodzeniem.
  • dobór odpowiednich preparatów w gabinecie – wizyta u specjalisty może pomóc w wyborze odpowiednich profesjonalnych kosmetyków i preparatów, które będą wspierały regenerację i nawilżenie skóry pięt.
  • domowa pielęgnacja – stosowanie odpowiednich kremów i balsamów nawilżających oraz regenerujących, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, może znacząco poprawić kondycję suchych i pękających pięt.

Wrastające paznokcie

Dotyczy zazwyczaj palców stóp, szczególnie dużego (tzw. palucha), gdzie paznokieć wrasta w skórę, powodując ból, zaczerwienienie i obrzęk. Niewłaściwe strzyżenie paznokci lub noszenie zbyt ciasnego obuwia może prowadzić do tego problemu.

  • tamponada – celem zabiegu jest uśmierzenie bólu towarzyszącego wrastaniu paznokci, a także powstrzymanie tego procesu. Lekarz podważa płytkę paznokcia za pomocą specjalnych, zdezynfekowanych narzędzi i wkłada pod nią tamponadę, czyli mały opatrunek nasączony preparatem przeciwzapalnym. Tamponada może być ściągnięta w momencie, gdy paznokieć zaczyna odrastać w sposób prawidłowy;
  • terapia klamrami – zabieg nazywany także ortonyksją, jest to technika korekcji płytki paznokcia, podczas której unosi się brzegi paznokcia i zmienia się kierunek jego wzrostu. Podczas zabiegu używa się specjalne taśmy ortonyksyjne, które dostępne są obecnie w kilkunastu formach, w tym m.in. taśmy klejone, mocowane pod paznokciem przy użyciu haczyków czy też mocowane za pomocą akrylu bądź też wypełnień kompozytowych. Zaletą klamer jest możliwość szybkiego pozbycia się dolegliwości bólowych oraz nieinwazyjność, w związku z czym chory nie musi rezygnować z codziennych aktywności;
  • zabiegi chirurgii podologicznej, takie jak m.in. plastyka wałów paznokciowych, którą stosuje się głównie wtedy, gdy pozostałe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Metody takie jak resekcja płytki paznokciowej czy też klinowe usunięcie płytki i fałdu paznokcia stosowane są coraz rzadziej ze względu na dużą inwazyjność oraz niską skuteczność. W podologii chirurgicznej coraz więcej mówi się natomiast na temat elektrokoagulacji, czyli zabiegu, podczas którego stosuje się zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości oraz niskim napięciu, co pozwala ograniczyć krwawienie do minimum;
  • taping – jedna z najbezpieczniejszych, a zarazem najmniej bolesnych metod leczenia wrastającego paznokcia. Specjalną taśmę przykleja się z boku wrastającego paznokcia, a resztą owija się cały palec. Celem takiego zabiegu jest takie odciągnięcie końca paznokcia, by zmniejszyć jego nacisk na palec;

Wkładki odciążające PWO15

Są to specjalistyczne wkładki ortopedyczne, które mają na celu redukcję nacisku na stopy oraz poprawę komfortu chodzenia. W naszym gabinecie wykonujemy je na miejscu, dzięki czemu możemy dokładnie uwzględnić wszystkie potrzeby stopy pacjenta. Pasują do większości typów obuwia, a ich żywotność określa się na minimum pół roku.

  • odciski i modzele,
  • przy terapii kurzajek,
  • pękające pięty,
  • bóle stóp,
  • praca stojąca,
  • ostroga piętowa,
  • nerwiak Mortona.

Modzele i odciski

Modzele to zgrubienia skóry spowodowane ciągłym tarciem, natomiast odciski są efektem nacisku na miękkie tkanki. W odróżnieniu od tych pierwszych, drugie posiadają tzw. jądro i wywołują kłujący ból.

  1. zmiękczamy skórę odpowiednim preparatem
  2. w bezbolesny sposób wycinamy zgrubioną skórę za pomocą skalpela
  3. aplikujemy maść/krem regenerujący, dobieramy odciążenie (jeżeli to konieczne) i zalecamy domową pielęgnację

  1. zmiękczamy skórę odpowiednim preparatem
  2. w bezbolesny sposób wycinamy zgrubioną skórę za pomocą skalpela
  3. aplikujemy maść/krem regenerujący, dobieramy odciążenie (jeżeli to konieczne) i zalecamy domową pielęgnację

Krwiak pod paznokciem

Powstaje na skutek urazu lub nacisku, co prowadzi do gromadzenia się krwi między paznokciem a tkanką miękką. Krwiak może powodować ból, dyskomfort oraz zmianę koloru paznokcia.

  • zmiana koloru pod paznokciem (siny, czarny paznokieć, brązowy kolor płytki)
  • ciemna plama na paznokciu (pojawia się siniak)
  • zaciemnienie połowy płytki paznokcia
  • schodzący paznokieć (stopniowe odpadanie paznokcia)
  • chropowata, pęknięta, pofałdowana płytka paznokcia
  • bruzdy na płytce paznokcia, uszkodzenie macierzy
  • ból w miejscu urazu, ból przy dotyku lub ucisku

Rekonstrukcja paznokcia

Jest to proces naprawy uszkodzonego lub zdeformowanego paznokcia, mający na celu przywrócenie jego naturalnego wyglądu i funkcji. Rekonstrukcja może być konieczna w przypadku infekcji, urazów czy zabiegów medycznych. Warunkiem do wykonania zabiegu jest zachowanie 1/3 płytki paznokciowej oraz brak infekcji grzybiczej, dlatego wcześniej konieczne jest wykonanie badania mykologicznego.

Badanie mykologiczne

Jest to diagnostyka służąca do wykrywania zakażeń grzybiczych. Badanie polega na analizie próbek tkanek lub materiału biologicznego w celu identyfikacji obecności konkretnych patogenów. Znając rodzaj grzyba, z którym mamy do czynienia, możemy przystąpić do skutecznego leczenia.